When at rest, a proton experiences a net electromagnetic force of magnitude 8.6×
ID: 584957 • Letter: W
Question
When at rest, a proton experiences a net electromagnetic force of magnitude 8.6×1013 N pointing in the positive x direction. When the proton moves with a speed of 1.6×106 m/s in the positive y direction, the net electromagnetic force on it decreases in magnitude to 7.3×1013 N , still pointing in the positive x direction.
A. Find the magnitude of the electric field.
B. Find the direction of the electric field.
C. Find the magnitude of the magnetic field.
D. Find the direction of the magnetic field
Explanation / Answer
given are
F1=8.6*10^-13 N
V=1.6*10^6 m/sec
F2=7.3*10^-13 N
Electric field=Force/Q
Q charge of proton =1.6*10^-19 C
E=8.6*10^-13/1.6*10^-19
E=5.37*10^6 N/C—answer
b)in the x direction
c)F=qvB
B=F/qv
F= 7.3x10^-13-8.6x10^-13
=-1.3*10^-13 N
B=1.3*10^-13/(1.6*10^-19)*(1.6*10^6)
B=0.507T—answer b
d) in z direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.