When at rest, a proton experiences a net electromagnetic force of magnitude 8.6×
ID: 585289 • Letter: W
Question
When at rest, a proton experiences a net electromagnetic force of magnitude 8.6×1013 N pointing in the positive x direction. When the proton moves with a speed of 1.8×106 m/s in the positive y direction, the net electromagnetic force on it decreases in magnitude to 7.4×1013 N , still pointing in the positive x direction.
A) Find the magnitude of the electric field.
B) Find the direction of the electric field.
C) Find the magnitude of the magnetic field.
D) Find the direction of the magnetic field
Explanation / Answer
a)
F = E*q
so E = F/q = (8.6*10^(-13) X + 0Y +0Z) N/(1.60*10^(-19)C) = 5.37*10^6 X + 0Y + 0Z N/C
b)
direction of Force is +x axis then direction of electric field should be +x axis.
c) The force due to the electric field does not change due to a movement of the proton but the force due magnetic field does. The F due to the B field is 7.4*10^(-13) - 8.6*10^(-13) = - 1.2*10^(-13) N (in the -x direction)
To create a force in the -x direction for a proton moving in the y direction the magnetic field must point in the -z direction (F = q*(v x B))
So Bx = 0 and By = 0
Now use F = q*v*Bz
so Bz = F/(q*v) = 1.2*10^(-13)/(1.60*10^(-19)*1.8*10^6) = 0.416 T
So B = 0 X + 0 Y - 0.416 Z T { Direction of magnetic field is -z axis}
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.