Skater A, with mass 55.0 kg and initial speed 12.0 m/s, bumps into stationary Sk
ID: 584072 • Letter: S
Question
Skater A, with mass 55.0 kg and initial speed 12.0 m/s, bumps into stationary Skater B, mass 70.0 kg. After the collision, Skater A moves at an angle of 32.0degree from her original direction, while Skater B moves at an angle of 46.0degree from Skater A's original direction. Both skaters move on the frictionless, horizontal surface of the rink. What are the final speeds of Skater A and Skater B? Is kinetic energy conserved? If not, what is the change in total kinetic energy due to the collision?Explanation / Answer
using momentum conservation,
initial momentum of system = final momentum of system
55 x 12i + 70 x 0 = 55vA ( cos32i + sin32j) + 70vB ( cos46i - sin46j)
so along j vector,
55vAsin32 - 70vBsin46 = 0
vB = 0.58vA
along i vector
55vAcos32 + 70vBcos46 = 55x12
46.64vA + 48.63vA0.58 = 660
vA = 8.82 m/s
vB = 0.58 x 8.82 =5.11 m/s
b) initial KE = 55 x 12^2 / 2 = 3960 J
KEf = (55 x 8.82^2 / 2) + (70 x 5.11^2 /2) = 3053.21
no KE is not conserved.
loss = KEi - KEf = 906.79 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.