Consider the following equilibrium: Now suppose a reaction vessel is filled with
ID: 584285 • Letter: C
Question
Consider the following equilibrium: Now suppose a reaction vessel is filled with 2.33 atm of nitrogen monoxide (NO) and 6.82 atm of nitrosyl chloride (NOC) at 576. °C. Answer the following questions about this system 10 rise Under these conditions, will the pressure of NO tend to rise or fall? fall Is it possible to reverse this tendency by adding CI2? In other words, if you said the pressure of NO will tend to rise, can that be changed to a tendency to fall by adding Cl2? Similarly, if you said the pressure of NO will tend to fall, can that be changed to a tendency to rise by adding Cl2? yes no If you said the tendency can be reversed in the second question, calculate it. atm Round your answer to 2 significant digitsExplanation / Answer
under these conditions pressure of NO tend to rise
yes , it is possible to reverse the tendency by adding NO
DG0 = - RTlnk
-41*10^3 = -8.314*849.15lnkp
Kp = 332.8
Kp = pNOCl^2/pNO^2*pCl2
(332.8) = (6.82-x)^2/((x^2*(2.33-(x/2)))
x = 0.243
at equilibrium,
pNOCl = 6.82-0.243 = 6.577 atm
pNO = x = 0.243 atm
pCl2 = x/2 = 0.243/2 = 0.121 atm
minimum pressure required to reverse the process is above 0.12 atm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.