What is the resistance of a 1.6 m -long copper wire that is 0.40 mm in diameter?
ID: 584608 • Letter: W
Question
What is the resistance of a 1.6 m -long copper wire that is 0.40 mm in diameter?
Express your answer using two significant figures.
What is the resistance of a 20 cm -long piece of iron with a 1.5 mm × 1.5 mm square cross section?
Express your answer using two significant figures.
Part A What is the resistance of a 1.6 m -long copper wire that is 0.40 mm in diameter? Express your answer using two significant figures. R= Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 29 attempts remaining Part B What is the resistance of a 20 cm-long piece of iron with a 1.5 mm × 1.5 mm square cross section? Express your answer using two significant figures. R=Explanation / Answer
resistance=resistivity*length/area
for copper
resistivity=1.68*10^(-8)
length=1.6 m
area=pi(radius^2)=1.25*10^(-7) m^2
resistance=0.21 ohm
for iron
resistivity=9.71*10^(-8)
length=20 cm=0.2m
area=1.5*1.5=2.25 mm^2=2.25*10^(-6) m^2
resistance=8.6*10^(-3) ohm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.