A student is asked to design a circuit to supply an electric motor with 1.0mA of
ID: 585298 • Letter: A
Question
A student is asked to design a circuit to supply an electric motor with 1.0mA of current at 3.0volt potential difference.
a. Determine the power to be supplied to the motor.
b. Determine the electrical energy to be supplied to the motor in 60s.
c. To operate the motor, the student has available only a 9.0 volt battery to use as the power source and the following five resistors.
In the space below, complete a schematic diagram of a circuit that shows how one or more of these resistors can be connected to the battery and motor so that 1.0mA of current and 3.0 volts of potential difference are supplied to the motor. Be sure to label each resistor in the circuit with the correct value of its resistance.
Explanation / Answer
a)
Power supplied to motor is P =V*i
Power, P = 3*1*10^-3 = 3*10^-3 Watts
b)
Energy to be supplied is Power*time
Energy = 3*10^-3 * 60
Energy = 0.18 J
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.