A firebox is at 775 K, and the ambient temperature is 350 K. The efficiency of a
ID: 585835 • Letter: A
Question
A firebox is at 775 K, and the ambient temperature is 350 K. The efficiency of a Carnot engine doing 149 J of work as it transports energy between these constant-temperature baths is 54.8%. The Carnot engine must take in energy
149 J/0.55 = 271.7 J from the hot reservoir and must put out 122.7 J of energy by heat into the environment. To follow Carnot's reasoning, suppose some other heat engine S could have efficiency 70.0%.
(d) Find the energy input and work output of engine S as it puts out exhaust energy of 122.7 J.
(e) Let engine S operate as in part (d) and contribute 149 J of its work output to running the Carnot engine in reverse. Find the total energy the firebox puts out as both engines operate together.
J
(f) Find the total work output.
J
(g) Find the total energy transferred to the environment.
J
(i) Let the engines operate together through one cycle as in part (d). Find the change in entropy of the Universe.
J/K
Explanation / Answer
e = W/Qh
Qh = 149/0.548
Qh = 271.9 J
d )
for engine S
|Qc ,s | = |Qh,s| -Weng,s = Wengs/es - Wengs
so work output
Weng s = |Qc,s|/( 1/e - 1) = 122.7 / [1/0.7 - 1] = 286.3 J
energy input
|Qh,s| = |Qc,s| + Weng s = 286.3 + 122.7 = 409 J
part e )
Engine S contributes 149 J out of 286.3 J to running the Carnot engine:
|Qh,net| = |Qh,s| - 271.9 = 409 - 271.9 = 137.1 J
This is the net energy lost by the firebox.
part f )
Work output
Wnet = Wengs - 149 = 286.7 - 149 = 137.7 J
part g )
|Qc,net| = 0 J
part i )
dS_total = dS_s + dS_carnot + dS_h + dS_c = 0 + 0 - 137.7/750 + 0/300
dS_total = -0.1836 J/K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.