Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A solution is prepared by dissolving 24.4g of C6H12O6 (non-electrolyte) in 0.500

ID: 585841 • Letter: A

Question

A solution is prepared by dissolving 24.4g of C6H12O6 (non-electrolyte) in 0.500 kg of ethanol. The boiling point of ethanol is 78.4 C and the boiling point elevation constant K(BP) is 1.22 (C•kg)/mole. What is the boiling point of the prepared solution? A solution is prepared by dissolving 24.4g of C6H12O6 (non-electrolyte) in 0.500 kg of ethanol. The boiling point of ethanol is 78.4 C and the boiling point elevation constant K(BP) is 1.22 (C•kg)/mole. What is the boiling point of the prepared solution?

Explanation / Answer

no of mol of sucrose(C6H12O6) = 24.4/180 = 0.135 mol

molality(m) = n*1/W

             = 0.135*(1/0.5)

             = 0.27 mol/kg


DTb = i*kb*m

(x-100) = 1*1.22*0.27

x = boiling point of solution = 100.33 C

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote