Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A solution is prepared by dissolving 25-g sucrose, (MM = 342) in 50-mL water. (a

ID: 976134 • Letter: A

Question

A solution is prepared by dissolving 25-g sucrose, (MM = 342) in 50-mL water. (a) Sketch the solution in a beaker. What is the (b) mole fraction of sucrose; (c) weight percent of sucrose and (d) molality of the sucrose solution? [d(H_2O) = 1.00 g/mL] What is the (a) mole fraction and (b) weight percent of bromine in 2.20 molol Br_2 in CH_2CI_2 solution?Start by sketching the solution. How much naphthalene, C_10H_8 (MM = 128) must be added to 4.0-L CCI_4 (d = 1.59 g/mL) in order to form a 3.00 molal solution ? Start by sketching the solution. Fingernail polish remover is made by mixing 50 mL acetone (propanone, d = 0.79 g/mL; MM = 58) with 50 mL ethyl acetate (ethyl ethanoote - the ethyl ester of ethanoic acid; d = 0.90 g/mL; MM = 88). Start by sketching the solution. (a) What is the mole fraction of each component? (b) What is the molality of acetone? (c) What is the weight percent of acetone? A 40.0 g sample of sodium fluoride, NaF (MM - 42) is dissolved in enough water to make 250 mL. (a) Sketch the solution, (b) Calculate the molarity of NaF. (c) How much of this solution should be used in order to prepare 100.0-mL of a 0.50 M solution? (d) How much water must be added to 100-mL of the original solution (in 'a') in order to form a 0.70 M solution? Concentrated HCl is 12 M with a density of 1.18 g/mL. (a) Sketch and label the solution Convert this to units of (b) molality and (c) mole fraction of HCl

Explanation / Answer

1. (b) 0.0256 (c) 33.3% (d) 1.46 molal

https://www.google.co.in/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjJjpbZv6rMAhVHVI4KHTztBQkQFggoMAI&url=https%3A%2F%2Fanswers.yahoo.com%2Fquestion%2Findex%3Fqid%3D20130219163918AAZCEkI&usg=AFQjCNHqNEqjSDP-tMCBWSd6wisRH00U6g&bvm=bv.120551593,d.c2E

2. (a) 0.158 (b) 26%

3. 2442 g naphthalene

4. (a) Xacetone = 0.57 and Xethyl acetate = 0.43 (b) 15.1 molal (c) 46%

5. (a) must show volumetric flask (b) 3.81 M (c) 13.1 mL (d) add 444 mL

6. (a) use volumetric flask (b) 16.2 molal (c) 0.225

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote