The figure shows the output from a pressure monitor mounted at a point along the
ID: 585963 • Letter: T
Question
The figure shows the output from a pressure monitor mounted at a point along the path taken by a sound wave of a single frequency traveling at 343 m/s through air with a uniform density of 1.41 kg/m^3. The vertical axis scale is set by delta rho_s = 4.40 mPa. If the displacement function of the wave is written as s(x, t) = s_m cos(kx - omega t), what are (a) s_m, (b) k, and (c) omega? The air is then cooled so that its density is 1.85 kg/m^3 and the speed of a sound wave through it is 322 m/s. The sound source again emits the sound wave at the same frequency and same pressure amplitude. What now are (d) s_m, (e) k, and (f) omega?Explanation / Answer
a) From Graph
T=2.00 ms and
dPm=4.4*2.00 =8.80 mpa
W=2pi/T =2pi/(2.00*10-3)=3141.6 rad/s
The Change in Pressure
dPm=v*p*W*Sm
(8.80*10-3)=343*1.41*3141.6*Sm
Sm=5.79*10-9 m
b)
K=W/v =3141.6/343
K=9.16 N/m
c)
W=3141.6 rad/s
d)
The Change in Pressure
dPm=v*p*W*Sm
(8.80*10-3)=322*1.85*3141.6 *Sm
Sm=4.70*10-9 m
e)
K=W/v =3141.6/322
K=9.76 N/m
f)
W=3141.6 rad/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.