A block of mass m = 2.00 kg is released from rest at h = 0.400 m from the surfac
ID: 586428 • Letter: A
Question
A block of mass m = 2.00 kg is released from rest at h = 0.400 m from the surface of a table, at the top of a = 20.0° incline as shown below. The frictionless incline is fixed on a table of height H = 2.00 m.
(a) Determine the acceleration of the block as it slides down the incline.
m/s2
(b) What is the velocity of the block as it leaves the incline?
m/s
(c) How far from the table will the block hit the floor?
m
(d) What time interval elapses between when the block is released and when it hits the floor?
s
(e) Does the mass of the block affect any of the above calculations?
YesNo
Explanation / Answer
a) the acceleration down a frictionless incline is g sin(theta) = 9.8m/s/s x sin20 = 3.35m/s
b) we can find final velocity from
vf^2=v0^2 + 2ad
vf = final vel
v0=initial vel =0
a = accel = 3.35m/s/s
d= distance traveled = distance down the plane = 0.4m/sin20 = 1.16m
vf^2=0+2*3.35*1.16 => vf = 2.87m/s
now we write the x and y equations of motion for the block; down will be negative, so
x(t) = v0 cos(theta) t = 2.87 cos 20 t
y(t) = 2 - v0 sin(theta) t - 1/2 gt^2 = 2- 2.87 sin 20 t - 4.9 t^2
to find the time it takes the block to hit the ground once it leave the incline, set y(t)=0
and solve the quadratic 0=2 - 1.16 t - 4.9t^2
t=0.53s
the horizontal distance traveled in that time is
x = 2.87 cos 20 * 0.53s = 1.42m
the time for the block to reach the bottom of the incline can be found from
d = 1/2 at^2 or t= sqrt[2d/a] = sqrt[2* 1.16 m/s / 3.35m/s/s] = 0.83s
so the total time = 0.83s+0.53s = 1.36s
No
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.