Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

PROBLEM ASSIGNMENT: 215 Solution Concentration - molarity of a solution that con

ID: 586769 • Letter: P

Question

PROBLEM ASSIGNMENT: 215 Solution Concentration - molarity of a solution that contains and Molarity wbat nt, of solution? The molar mass of Cacl, is 111 is the molarity of a mole of sodium chloride, NaCL is in 550 mL of 0.260 M Na (b) How (a) How ams of NaCl is this? The molar mass of NaCl 2. many grams is 58.3 (a) mole of Naca (b) mass of NaCl = What volume in milliers of 3,s50 M PeC, contains waely 1. g l Pea,j The moli 3. mass of FeCl, is 162.3 g volume = What mass of copper( sulfate, CuSO4, is needed to prepare 3.00 L of 0.250M Caso The molar mass of CuSO, is 159.6 g 4. mass of CuSO,

Explanation / Answer

1. Molarity = moles of solute / Volume of solution in L

Moles = Mass/Molar mass

Mass = 20.0g

Molar mass = 111.1g/mol

Moles = 20.0g/111.1g/mol = 0.18moles

Volume = 1200mL = 1.2L

Molarity = 0.18moles/1.2L = 0.15M

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote