Can you show how to get the grams of salt that are formed after the reaction is
ID: 587125 • Letter: C
Question
Can you show how to get the grams of salt that are formed after the reaction is complete? Use dimensional analysis if possible.
A sample of 8.83 g of solid calcium hydroxide is added to 22.0 mL of 0.490 M aqueous hydrochloric acid. Enter the balanced chemical equation for the reaction. Physical states are optional and not graded. Ca(OH)2+2HCl CaCl+2H2O Tip: If you need to clear your work and reset the equation, click the button that looks like two arrows. What is the limiting reactant? O calcium hydroxide O hydrochloric acid w many grams of salt are formed after the reaction is complete? Number 611 How many grams of the excess reactant remain after the reaction is complete? Number 844Explanation / Answer
1)
Molar mass of Ca(OH)2 = 1*MM(Ca) + 2*MM(O) + 2*MM(H)
= 1*40.08 + 2*16.0 + 2*1.008
= 74.096 g/mol
mass of Ca(OH)2 = 8.83 g
we have below equation to be used:
number of mol of Ca(OH)2,
n = mass of Ca(OH)2/molar mass of Ca(OH)2
=(8.83 g)/(74.096 g/mol)
= 0.1192 mol
volume of HCl, V = 22.0 mL
= 2.2*10^-2 L
we have below equation to be used:
number of mol in HCl,
n = Molarity * Volume
= 0.49*0.022
= 1.078*10^-2 mol
we have the Balanced chemical equation as:
Ca(OH)2 + 2 HCl ---> CaCl2 + 2 H2O
1 mol of Ca(OH)2 reacts with 2 mol of HCl
for 0.1192 mol of Ca(OH)2, 0.2383 mol of HCl is required
But we have 1.078*10^-2 mol of HCl
so, HCl is limiting reagent
2)
we will use HCl in further calculation
Molar mass of CaCl2 = 1*MM(Ca) + 2*MM(Cl)
= 1*40.08 + 2*35.45
= 110.98 g/mol
From balanced chemical reaction, we see that
when 2 mol of HCl reacts, 1 mol of CaCl2 is formed
mol of CaCl2 formed = (1/2)* moles of HCl
= (1/2)*1.078*10^-2
= 5.39*10^-3 mol
we have below equation to be used:
mass of CaCl2 = number of mol * molar mass
= 5.39*10^-3*1.11*10^2
= 0.5982 g
Answer: 0.598 g
3)
From balanced chemical reaction, we see that
when 2 mol of HCl reacts, 1 mol of Ca(OH)2 reacts
mol of Ca(OH)2 reacted = (1/2)* moles of HCl
= (1/2)*1.078*10^-2
= 5.39*10^-3 mol
mol of Ca(OH)2 remaining = mol initially present - mol reacted
mol of Ca(OH)2 remaining = 0.1192 - 5.39*10^-3
mol of Ca(OH)2 remaining = 0.1138 mol
Molar mass of Ca(OH)2 = 1*MM(Ca) + 2*MM(O) + 2*MM(H)
= 1*40.08 + 2*16.0 + 2*1.008
= 74.096 g/mol
we have below equation to be used:
mass of Ca(OH)2,
m = number of mol * molar mass
= 0.1138 mol * 74.096 g/mol
= 8.43 g
Answer: 8.43 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.