Allura red dye molarity: 3.199E-4 2. Calculate the amount (in mg) of Allura Red
ID: 587263 • Letter: A
Question
Allura red dye molarity: 3.199E-4 2. Calculate the amount (in mg) of Allura Red Dye that a consumer would obtain from an 8-ounce serving of the drink that you studied. The molar mass of Allura Red Dye is 496.42 g/mol. In one U.S. fluid ounce, there are 29.6 mL 3. The FDA's acceptable daily intake for Allura Red Dye is 7.0 mg/kg bodyweight per day Calculate how many servings a 200-lb person may have per day (or if you would like to, calculate how many servings you may have per day). In 1 kg, there are 2.20 lbs How many servings can a 5-year-old child, weighing 55-lb, drink in a day to remain below an acceptable daily intake of 7.0 mg/kg bodyweight? 4.Explanation / Answer
Q2
Molarity = 3.199*10^-4 M
V = 29.6 mL
mol = MV = ( 3.199*10^-4)(29.6*10^-3) = 0.000009469
mass = mol*MW = 0.000009469*496.42 = 0.0047 g = 4.7 mg of red dye
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.