6. Calculate the molarity of a barium hydroxide solution if 25.0 mL of barium hy
ID: 588856 • Letter: 6
Question
6. Calculate the molarity of a barium hydroxide solution if 25.0 mL of barium hydroxide required 21.83 mL of 0.576M hydrochloric acid for complete neutralization.
7. The Midnight Star Ruby is a 116.75 carat deep purplish-red star ruby that is part of the NY Museum of Natural History collection. If the ruby’s density is 3.97 g/cm3 at 25oC, calculate the volume of the ruby in cubic inches at 25oC. (1 carat = 200 mg)
8. Approximately 2.5 kg of carbon dioxide gas are produced for every liter of gasoline burned in an automobile gasoline engine. Calculate the number of pounds of carbon dioxide produced weekly by a driver who averages 125 miles per week in a car that gets about 35 mpg.
Explanation / Answer
we have the Balanced chemical equation as:
2 HCl + Ba(OH)2 ---> BaCl2 + 2 H2O
Here:
M(HCl)=0.576 M
V(HCl)=21.83 mL
V(Ba(OH)2)=25.0 mL
According to balanced reaction:
1*number of mol of HCl =2*number of mol of Ba(OH)2
1*M(HCl)*V(HCl) =2*M(Ba(OH)2)*V(Ba(OH)2)
1*0.576*21.83 = 2*M(Ba(OH)2)*25.0
M(Ba(OH)2) = 0.252 M
Answer: 0.252 M
Feel free to comment below if you have any doubts or if this answer do not work. I will edit it if you let me know
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.