Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

15. Complete the following reaction in aqueous solution and select the spectator

ID: 590051 • Letter: 1

Question


15. Complete the following reaction in aqueous solution and select the spectator ions Fe(NO3)2 + (NH4)2CO3 A) Fe? (aq), NH(aq), NOs(aq), COs (aq) B) Fe (aq) NOs (aq) C) NHs (aq). COs (aq) D) NH4 (aq), NOs (aq) E) Fe (aq), COs (aq) 16. Given the equation: 2KCIO3(s) 2KCI(s) + 302(g) A 3.00-g sample of KCIOs is decomposed and the oxygen at 24.0°C and 0.614 at What volume of oxygen gas will be collected assuming 100% yield? A) 9.72 x 102 mL B) 1.46× 103 mi. C) 6.48 x 102 mL D) 1.18 x 102 mL E) none of these No two electrons in the same atom can have the same set of four quantum numbers is a st A) the Heisenberg Uncertainty Principle B) the Pauli Exclusion Principle C) the Aufbau Principle D) Hund's Rule E) Dalton's Theory 17. What is the energy of a photon of violet light that has a wavelength of 429 nm2 A) 4.63×10-19 J B) 8.52 x 10-32 J 18. 216y 1018 T

Explanation / Answer

15. Fe(NO3)2(aq) + (NH4)2CO3(aq) -----------> FeCO3(s) + 2NH4NO3(aq)
    Fe^2+ (aq) +2(NO3)^-(aq) + 2(NH4)^+(aq) +CO3^2-(aq) -----------> FeCO3(s) + 2NH4^+ (aq) +2NO3^-(aq)
   removal of spectator ions NH4^+ , NO3^-
   Fe^2+ (aq) +CO3^2-(aq) -----------> FeCO3(s) net ionic equation
D. NH4^+(aq) , NO3^- (aq)>>>>>answer
16. 2KClO3(s) -------------> 2KCl(s) + 3O2(g)
    2 moles of KClO3 decomposes to gives 3 moles of O2
    2*122.5g of KClO3 decomposes to gives 3* of O2
    3g of KClO3 decomposes to gives =3*3/2*122.5   = 0.0367moles of O2
PV = nRT
V = nRT/P
     = 0.0367*0.0821*297/0.614   = 1.46L   = 1.46*10^3ml
B. 1.46*10^3ml>>>>>answer
17.B>>>>answer
18. lamda = 429*10^-9m
   E = hc/lamda
       = 6.625*10^-34*3*10^8/429*10^-9 = 4.63*10^-19J
A. 4.63*10^-19J
7. B No precipitate form
8. no of moles of N2 = W/G.M.Wt = 2.8/28 = 0.1 moles
   no of moles of H2 = W/G.M.Wt = 0.403/2 = 0.2015 moles
   no of moles of Ar = W/G.M.Wt = 79.9/40 = 2 moles
total no of moles n = 0.2+0.2015+2   = 2.4 moles
   PV= nRT
   P = nRT/V
      = 2.4*0.0821*298/38.9   = 1.45atm
D. 1.45atm
9. A.5.53atm
10. C.Cd

.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote