Consider the following chemical reaction: C( s )+H2O( g )CO( g )+H2( g ) Part A
ID: 590185 • Letter: C
Question
Consider the following chemical reaction:
C(s)+H2O(g)CO(g)+H2(g)
Part A
How many liters of hydrogen gas is formed from the complete reaction of 18.8 g C? Assume that the hydrogen gas is collected at a pressure of 1.0 atm and a temperature of 360 K .
Express your answer using two significant figures.
Consider the following chemical reaction:
C(s)+H2O(g)CO(g)+H2(g)
Part A
How many liters of hydrogen gas is formed from the complete reaction of 18.8 g C? Assume that the hydrogen gas is collected at a pressure of 1.0 atm and a temperature of 360 K .
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
A)
Molar mass of C = 12.01 g/mol
mass of C = 18.8 g
mol of C = (mass)/(molar mass)
= 18.8/12.01
= 1.5654 mol
From balanced chemical reaction, we see that
when 1 mol of C reacts, 1 mol of H2 is formed
mol of H2 formed = moles of C
= 1.5654 mol
we have:
P = 1.0 atm
n = 1.5654 mol
T = 360.0 K
we have below equation to be used:
P * V = n*R*T
1 atm * V = 1.5654 mol* 0.08206 atm.L/mol.K * 360 K
V = 46 L
Answer: 46 L
Feel free to comment below if you have any doubts or if this answer do not work. I will edit it if you let me know
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.