A chemical engineer must calculate the maximum safe operating temperature of a h
ID: 590686 • Letter: A
Question
A chemical engineer must calculate the maximum safe operating temperature of a high-pressure gas reaction vessel. The vessel is a stainless-steel cylinder that measures 34.0 cm wide and 40.8 cm high. The maximum safe pressure inside the vessel has been measured to be 5.00 MPa For a certain reaction the vessel may contain up to 3.62 kg of chlorine pentafluoride gas. Calculate the maximum safe operating temperature the engineer should recommend for this reaction. Write your answer in degrees Celsius. Round your answer to 3 significant digits. temperature: | |°CExplanation / Answer
D = 34 cm = 0.34 m
h = 40.8 cm = 0.408 m
Pmax = 5MPa
m = 3.62 kg of ClF5
find max safe operation temperature
PV = nRT
n = mass/MW = 3.62*1000/130.445 = 27.751 mol of ClF5
V = PI/4*D^2 * h = 3.1416/4*(0.34^2)(0.408) = 0.03704 m3
T = PV/(nR)
T = (5*10^6)(0.03704 )/(27.751 *8.314)
T = 802.698 K
T = 802.698-273.15
T = 529.548 °C max
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.