A cheetah is traveling across the African countryside, initially moving at a con
ID: 1530898 • Letter: A
Question
A cheetah is traveling across the African countryside, initially moving at a constant velocity of 14 m/s. It sees a gazelle at t = 0 seconds and begins to accelerate in a straight line. At t = 4 0 seconds it has a velocity of 23 m/s and then continues to move at this constant velocity At t = 5.0 seconds, the cheetah is standing still, having knocked over the gazelle. What is the average acceleration of the cheetah from t = 0 to t = 4 0 seconds? What is the average acceleration of the cheetah from t = 0 to t = 5.0 seconds?Explanation / Answer
a)
Acceleration = change in velocity / time taken
So, from t = 0 to t = 4 seconds,
the average acceleration = (23 - 14) / 4 = 9/4 = 2.25 m/s^2
b)
average acceleration over 5 seconds = (23 - 14) / 5 = 9/5 = 1.8 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.