Question2 What is the frequency of light of wavelength 535 nm? a. 5.61 × 1014 s-
ID: 591244 • Letter: Q
Question
Question2 What is the frequency of light of wavelength 535 nm? a. 5.61 × 1014 s-1 b. 1.61 × 1011s-1 c. 3.72 x 10-19 s d. 3.54 × 10-31 s-1 Question3 A Hydrogen atom emission line has a wavelength of 103 nm. Which of the following transitions does it correspond to? a, n= 3 to n= 1 b, n=2 to n= 3 c, n=3 to n-4 d, n=2 to n=1 Question 4 Which of the following is the correct ground state electron configuration of Cobalt? a. [Ar] 4s 4d b. [Ar] 4s-4d c. [Ar] 4s23d d. [Ar] 4s'4d10 Question 5 Which of the following represents an electron in a 5d orbital? a. n=5, 1-2, m,--1, ms=1/2 b. All do c, n-5, 1-2 m,-0, ms=1/2 d, n=5, 1-2, m1-2, ms=1/2 Question 6 Which of the following has 5 valence electrons? a. Manganese b. Phosphorus c. Iron d. All of them do
Explanation / Answer
2)
we have:
wavelength = 5.35*10^-7 m
we have below equation to be used:
frequency = speed of light/wavelength
=(3.0*10^8 m/s)/(5.35*10^-7 m)
= 5.61*10^14 Hz
Answer: a
Only 1 question at a time please
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.