Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

2. Use your assigned set of data to determine the molarity of HCL Record the res

ID: 591620 • Letter: 2

Question

2. Use your assigned set of data to determine the molarity of HCL Record the result to two decimal places a. 40.0 mL of 0.10 M NaOH requires 30.0 mL of HCI for neutralization. b. 30.0 mL of 0.20 M NaOH requires 20.0 mL of HCI for neutralization. c. 24.0 mL of 0.40 M NaOH requires 36.0 ml of HCI for neutralization. d. 18.0 mL of 0.30 M NaOH requires 27.0 mL of HCI for neutralization. e. 32.0 mL of 0.50 M NaOH requires 16.0 mL of HCI for neutralization. f. 23.0 mL of 0.40 M NaOH requires 29.0 mL of HCI for neutralization. g. 6.0 mL of 0.60 M NaOH requires 34.0 mL of HCI for neutralization. h. 35.0 mL of 0.20 M NaOH requires 14.0 mL of HCI for neutralization . Suppose you suddenly realize you did not add the phenolphthalein to the acid solution while you are in to the mixture, the solution: a. remains colorless b. becomes pink. Should you start over or can you rescue the current titration? Explain your answer.

Explanation / Answer

2)
a) 40 mL of 0.1 M NaOH ;
No. moles of NaOH = molarity x volume in L
                  = 0.1 mol/L x 0.040 L
                  = 0.004 mol
              
Therefore, no. of moles of HCl require is = 0.004 mol
molarity of HCl solution = no. of moles/volume in L
                       = 0.004 mol / 0.030 L
                       = 0.133 M
Therefore, molarity of HCl = 0.133 M

b) 30 mL of 0.2 M NaOH ;
No. moles of NaOH = molarity x volume in L
                  = 0.2 mol/L x 0.03 L
                  = 0.006 mol
              
Therefore, no. of moles of HCl require is = 0.006 mol
molarity of HCl solution = no. of moles/volume in L
                       = 0.006 mol / 0.020 L
                       = 0.3 M
Therefore, molarity of HCl = 0.3 M

c) 24 mL of 0.4 M NaOH ;
No. moles of NaOH = molarity x volume in L
                  = 0.4 mol/L x 0.024 L
                  = 0.0096 mol
              
Therefore, no. of moles of HCl require is = 0.0096 mol
molarity of HCl solution = no. of moles/volume in L
                       = 0.0096 mol / 0.036 L
                       = 0.267 M
Therefore, molarity of HCl = 0.267 M

d) 18 mL of 0.3 M NaOH ;
No. moles of NaOH = molarity x volume in L
                  = 0.3 mol/L x 0.018 L
                  = 0.0054 mol
              
Therefore, no. of moles of HCl require is = 0.0054 mol
molarity of HCl solution = no. of moles/volume in L
                       = 0.0054 mol / 0.027 L
                       = 0.2 M
Therefore, molarity of HCl = 0.2 M

e) 32 mL of 0.5 M NaOH ;
No. moles of NaOH = molarity x volume in L
                  = 0.5 mol/L x 0.032 L
                  = 0.016 mol
              
Therefore, no. of moles of HCl require is = 0.016 mol
molarity of HCl solution = no. of moles/volume in L
                       = 0.016 mol / 0.016 L
                       = 1 M
Therefore, molarity of HCl = 1.0 M

f) 23 mL of 0.4 M NaOH ;
No. moles of NaOH = molarity x volume in L
                  = 0.4 mol/L x 0.023 L
                  = 0.0092 mol
              
Therefore, no. of moles of HCl require is = 0.0092 mol
molarity of HCl solution = no. of moles/volume in L
                       = 0.0092 mol / 0.029 L
                       = 0.317 M
Therefore, molarity of HCl = 0.317 M

g)6 mL of 0.6 M NaOH ;
No. moles of NaOH = molarity x volume in L
                  = 0.6 mol/L x 0.006 L
                  = 0.0036mol
              
Therefore, no. of moles of HCl require is = 0.0036 mol
molarity of HCl solution = no. of moles/volume in L
                       = 0.0036 mol / 0.034 L
                       = 0.106 M
Therefore, molarity of HCl = 0.106 M

h) 35 mL of 0.2 M NaOH ;
No. moles of NaOH = molarity x volume in L
                  = 0.2 mol/L x 0.035 L
                  = 0.007 mol
              
Therefore, no. of moles of HCl require is = 0.007 mol
molarity of HCl solution = no. of moles/volume in L
                       = 0.007 mol / 0.014 L
                       = 0.5 M
Therefore, molarity of HCl = 0.5 M

The phenolphthalein indicator is colorless in acidic solution, whereas in the basic medium the solution turns to pink color.
Therefore, in the case of
a) the solution remains colorless;
means, that the endpoint is not yet reached. So, there is no problem in continuing the titration in this case.

b) becomes pink;
In this case, the endpoint is already reached. So, there is no point in continuing the titration.
Hence, you have to start fresh solution again in this case.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote