Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Resources for Chem Smartworks ×IG ozone, oa Reacts Complet + https/ digital wwno

ID: 593288 • Letter: R

Question

Resources for Chem Smartworks ×IG ozone, oa Reacts Complet + https/ digital wwnorton.com/3301 t 2 78% 120l/17 0 This is a Numeric Entryquestion/tisworth 3points,You have unlimited attempts/There isa 5% penalty 08 Question (3 points) a See page 459 Ozone reacts completely with NO, producing NO, and O, A 130L vessel is filled with 1.10 mol of pressure of each product and the total pressure in the flask at the end of the reaction NO and 1.10 mol of O, at 401.0 K. Find the partial 1st attempt Part 1 (1point) See Periodic Table SeeHint atm here to search 0

Explanation / Answer

Answer

PNO2 = 2.785atm

PO2= 2.785atm

Total pressure = 5.569atm

Explanation

NO(g) + O3(g) ------> NO2(g) + O2(g)

Stoichiometrically, 1mole of NO react with 1mole of O3 to give 1mole of NO2 and 1mole of O2

Therefore,

1.10mole of NO react with 1.10mol of O2 to give 1.10mol of 1.10 mol of O2 and 1.10mol of NO2

Total mol after completion of reaction = 1.10 + 1.10 = 2.20

mole fraction of NO2 = 1.10/2.20= 0.5

mole fraction of O2 = 1.10/2.20 = 0.5

According ideal gas law

PV = nRT

P = nRT/V

= 2.20mol × 0.082057(L atm /mol K ) × 401K/13L

= 5.569atm

So,

Total pressure = 5.569atm

partial pressure of NO2= mole fraction of NO × Total pressure

= 0.5 × 5.569atm

= 2.785atm

partial pressure of O2 = mole fraction of O2 × Total pressure

= 0.5 ×5.569atm

= 2.785atm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote