a Sapling Learning Substance Consider the decomposition of a metal oxide to its
ID: 593300 • Letter: A
Question
a Sapling Learning Substance Consider the decomposition of a metal oxide to its elements, where M represents a generic metal. M,0,() = 3(s) + 20,8) M304 What is the standard change in Gibbs energy for the reaction, as written, in the forward direction? AG. - 8.600 kJ/mol What is the equilibrium constant of this reaction, as written in the forward direction at 200 K7 74330 x 10 What is the equilibrium pressure of O2(g) over M(s) at 298 K? O Prema ove Up View solution a checa Arwar Ort botes carrers play peltoy terms of use contact useoExplanation / Answer
Given reaction is: M3O4(s) 3M(s) + 2O2(g) at 296 K
Go(M3O4) = -8.6 kJ/mol
Go(M) = 0
Go(O2) = 0
Gorxn =Goproducts -Goreactants = [Go(M)+ Go(O2)] - Go(M3O4)
Gorxn = [0+0-(-8.6)] kJ/mol = 8.6 kJ/mol = 8600 J/mol
Gorxn = 8600 J/mol
The relation between free energy change and equilibrium constant is given by:
Gorxn = -RTlnKp
8600 J/mol = -(8.314 J/Kmol)x296 K(lnKp)
ln Kp = - (8600 J/mol)/(8.314 J/Kmolx296K) = -3.494
Kp = e-3.494 = 0.0303
Kp= 3.03x 10-2
Equilibrium expression for the reaction is given as:
Kp = (PO2)2
PO2= (3.03x 10-2)1/2
PO2 = 1.74 x10-1
PO2 = 0.174 atm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.