When 5.00 mL of a sodium nitrite solution containing 17.04 g/L of sodium nitrite
ID: 593595 • Letter: W
Question
When 5.00 mL of a sodium nitrite solution containing 17.04 g/L of sodium nitrite is added to 25.00 mL of sulfamic acid solution containing 2.754 g/L of sulfamic acid, the following reaction occurs:
HSO3NH2 (aq) + NaNO2 (aq) --> N2(g) + NaHSO4 (aq) + H2O (l)
a) Determie the mass of nitrogen gas produced, and calculate the volume occupied by this mass of gas at a temperature of 23 degrees C and a pressure of 00.5 kPa
b) When this experiment was carried out by a student and the nitrogen gas was collected over water, the volume of “wet” nitrogen produced (at 23°C and 99.5 kPa) was 14.81 mL. What was the percentage yield obtained by the student? The vapour pressure of water at 23°C is 2.81 kPa.
Explanation / Answer
For the given reaction,
a) moles of NaNO2 taken = [(17.04 g/L)/69 g/mol)] x 0.005 L = 0.00123 mol
moles HSO3NH2 taken = [(2.754 g/L)/97.1 g/mol] x 0.025 L = 0.00071 mol (Theoretical yield)
since moles of HSO3NH2 is lower, this is the limiting reactant
mass of N2 produced = 0.00071 mol x 28 g/mol = 0.02 g
Using ideal gas relation,
Volume (V) = nRT/P
n = 0.00071 mol
R = gas constant
T = 23 oC + 273 = 296 K
P = 0.5 kPa = 0.005 atm
so,
Volume occupied by N2 = 0.00071 x 0.08205 x 296/0.005 = 3.45 L
b) Volume of wet N2 produced in experiment = 14.81 ml = 0.01481 L
Pressure of dry N2 = 99.5 kPa - 2.81 kPa = 96.69 kPa = 0.954 atm
Temperature (T) = 23 + 273 = 296 K
moles N2 produced (n) = PV/RT
= 0.954 x 0.01481/0.08205 x 296 = 0.000582 mol (actual yield of N2)
percentage yield = actual yield x 100/theoretical yield
= 0.000582 mol x 100/0.00071 mol
= 82%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.