How many milliliters of 4.00M H2SO4 are required to react with 1.60g of CuO acco
ID: 601691 • Letter: H
Question
How many milliliters of 4.00M H2SO4 are required to react with 1.60g of CuO according to the equationCuO(s) + H2SO4(aq) --> CuSO4(aq) + H2O(l)
Explanation / Answer
CuO + H2SO4 --> CuSO4 + H2O Convert the mass of CuO into moles: 1.60 g CuO / 79.5 g/mol = 0.0201 moles CuO From the balanced equation, you can see that you will need 0.0201 moles of H2SO4 to react. Since your H2SO4 solution is 4.00 moles/L, you will need: 0.0201 moles H2SO4 / 4.00 mol/L = 0.00503 L of H2SO4. Converting that to mL: 0.00503 L X 1000 mL/L = 5.03 mL H2SO4
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.