Calculate the volume of carbon dioxide at 20.0 degree C and 0.960 atm produced f
ID: 604176 • Letter: C
Question
Calculate the volume of carbon dioxide at 20.0 degree C and 0.960 atm produced from the complete combustion of 4.00 kg of methane. Compare your result with the volume of CO2 produced from the complete combustion of 4.00 kg of propane (C3H8). Volume of CO2 from 4.00 kg methane: Volume of CO2 from 4.00 kg propane:Explanation / Answer
The combustion reaction with methane is 4CH3 + 7 O2 ===> 4CO2 + 6H2O Calculate molecular weight for each compound For CH3 = 4(12+3*1) = 60 For O2 = 7*32 = 224 For CO2 = 4(12+32) = 176 Use stiochiometric rations 4kg CH3 .176kgCO2/.06kg of CH3 = 11.73 kg of CO2 1mole of CO2 has 22.4 L 11.73 kg *1mol/.044kg * 22.4L/mol = 5971.63 L The same method is used for propane CH3CH2CH3 + 5 O2 ===> 3CO2 + 4H2O For Propane, molecular weight is 44 g For CO2 = 132g 4kg propane * .132kg CO2/.044kg propane = 12 kg of CO2 (slightly above that of methane) 1 mole of CO2 has 22.4 L 12 kg * 1mol/.044kg * 22.4L/mol = 6109.09 L (slightly above that of methane) Hope this helped
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.