Calculate the value of H° for the following reaction: P 4 O 10 (s) + 6PCl 5 (g)
ID: 899708 • Letter: C
Question
Calculate the value of H° for the following reaction: P4O10(s) + 6PCl5(g) ---> 10Cl3PO(g)
P4(s) + 6Cl2(g) ---> 4PCl3(g)
H° = -1225.6 kJ
P4(s) + 5O2(g) ---> P4O10(s)
H° = -2967.3 kJ
PCl3(g) + Cl2(g) ---> PCl5(g)
H° = -84.2 kJ
PCl3(g) + (1/2)O2(g) ---> Cl3PO(g)
H° = -285.7 k
please explain well i do not understand these kind of problems
P4(s) + 6Cl2(g) ---> 4PCl3(g)
H° = -1225.6 kJ
P4(s) + 5O2(g) ---> P4O10(s)
H° = -2967.3 kJ
PCl3(g) + Cl2(g) ---> PCl5(g)
H° = -84.2 kJ
PCl3(g) + (1/2)O2(g) ---> Cl3PO(g)
H° = -285.7 k
Explanation / Answer
Calculate the value of H° for the following reaction: P 4 O 10 (s) + 6PCl 5 (g)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.