Determine the minimum concentration of KOH Potassium hydroxide is used to precip
ID: 609626 • Letter: D
Question
Determine the minimum concentration of KOH Potassium hydroxide is used to precipitate each of the cations from their respective solution. Determine the minimum concentration of KOH required for precipitation to begin in 2.8*10^-3 M Fe(NO3)2?Explanation / Answer
a) CaCl2 + 2KOH --> Ca(OH)2 + 2KCl Ca(OH)2 Ca^2+ + 2OH^- ksp = 1.5*10^-2 + x^2 4.68*10^-6 = 1.5*10^-2 + x^2 x= [KOH] = 0.01766 b) Fe(NO3)2 +2 KOH--> Fe(OH)2 + 2KNO3 Fe(OH)2 Fe^2+ + 2OH^- ksp = 2.3*10^-3 + x^2 4.87*10^-17 = 2.3*10^-3 + x^2 x= 1.46*10^-7 c) MgBr2 + KOH --> Mg(OH)2 + 2KBr Mg(OH)2 Mg^2+ + 2OH^- ksp = 2.0*10^-3 + x^2 2.06*10^-13 = 2.0*10^-3 + x^2 x= 1.015*10^-5Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.