The reaction of ethane gas (C2H6) with chlorine gas produces C2H5Cl as its main
ID: 615308 • Letter: T
Question
The reaction of ethane gas (C2H6) with chlorine gas produces C2H5Cl as its main product along with HCl. Calculate the percent yiled of C2H5Cl if the reaction of 300.0 g of ethane with 650.0 g of chlorine produced 490.0 g of C2H5Cl. A. 82.8% B. 100% C. 26.4% D. Impossible to determine from this data.Explanation / Answer
C2H6+Cl2-->C2H5Cl+HCl; Number of moles of C2H6=300/30=10 Number of moles of Cl2=650/71=9.15 so ethane is in excess..So 9.15 moles of ethane reacts; amount of C2H5Cl that should be produced=9.15 moles(9.15*64.5 gm=590.17 gm); so efficiency=(490/590.17)*100=83 % answer(A)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.