The reaction of equal molar amounts of benzene,C 6 H 6 , and chlorine, Cl 2 , ca
ID: 691323 • Letter: T
Question
The reaction of equal molar amounts of benzene,C6H6, and chlorine, Cl2, carriedout under special conditions, yields a gas and a clear liquid.Analysis of the liquid shows that it contains 64.03% carbon, 4.48%hydrogen, and 31.49% chlorine by mass and that is has a molar massof 112.5 g/mol. The molecular formula will be determined.A) Determine the number of moles of carbon in a 100 gsample. B) Determine the number of moles of hydrogen in a 100 gsample C) Determine the number of moles of chlorine in a 100 gsample
My answers were wrong.
A) Determine the number of moles of carbon in a 100 gsample. B) Determine the number of moles of hydrogen in a 100 gsample C) Determine the number of moles of chlorine in a 100 gsample
My answers were wrong.
Explanation / Answer
The compound contained 64.03% carbon, 4.48%hydrogen, and 31.49% chlorine by mass. 64.03 g C is present in 100 g sample 4.48 g H is present in 100 g sample 31.49 g Cl is present in 100 g sample The number of moles of C = 64.03 g / 12.011 g/mol =5.33 mol C The number of moles of H = 4.48 g / 1.008 g/mol = 4.44 mol H The number of moles of Cl = 31.49 g / 35.45g/mol = 0.888 mol Cl The ratio of the number of moles basing the smallestnumber of moles (here Cl - 0.888 mol) C / Cl = 5.33 mol C/0.888 mol Cl = 6.00 mol C / 1 mol Cl H / Cl =4.44 mol H / 0.888 mol Cl =5 mol H / 1 mol Cl The compound has 6.00 mol C and 5 mol H per 1 molClRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.