Calculate the total volume of gas at 135 C and 756 mmHg produced by the complete
ID: 619367 • Letter: C
Question
Calculate the total volume of gas at 135 C and 756 mmHg produced by the complete decomposition of 1.40 kg of ammonium nitrate.Explanation / Answer
Ammonium nitrate decomposes explosively upon heating according to the following balanced equation: 2NH4NO3(s)-->2 N2(g) + O2(g) + 4 H2O(g) Calculate the total volume of gas (at 123 degree Celcius and 734mm Hg ) produced by the complete decomposition of 1.71 kg of ammonium nitrate. steps... 1) calculate moles reactant 2) calculate moles gases 3) use PV = nRT to find volume solution... **** 1 **** moles = mass / mw = 14000 g / (80.04 g/mole) = x moles NH4NO3 **** 2 **** from balanced equation, 2 NH4NO3 ---> 7 moles gas x moles NH4NO3 x ( 7 moles gas / 2 moles NH4NO3) = y moles gas **** 3 **** PV = nRT T = 135+273.15 =408 .15 K P = 756 mm Hg x (1 atm / 760 mmHg) = z atm V = nRT/P = (y moles) x (.0821 Latm/moleK) x (408.15 K) / (z atm) = in Litres
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.