Calculate the time it takes the projectile to reach its maximum vertical distanc
ID: 1446590 • Letter: C
Question
Calculate the time it takes the projectile to reach its maximum vertical distance. Calculate the magnitude and direction of the total velocity after 6.5 s Calculate the X- and Y- positions of the projectile after 6.5 s. A Block of mass 100 kg is pulled to the right by two forces F1 and F2 with the values shown in the diagram above. F2 is applied 50degree with the possitve x-axis, and F1 is is along the horixontal Calculate the total force acting on the block Calculate the direction of the total force Calculate the acceleration applied to the block If the block is initially at rest, calculate the final velocity after it has traveled 125 mExplanation / Answer
A) Resultant Force = sqrt{ 89^2 + 105^2 + 2×89×105 cos50}
= 109.6N
B) Direction of force
tan alpha = Bsin 50/( A + Bcos50) = 80.43 /{89 + 67.49}
=0.514
alpha = 27.2 degree with horizontal
C) a = F/m =1.096 m/s2
D) v^2 = u^2 + 2as
= 0 + 2×1.096×125 =274
v = sqrt 274 =16.55 m/s Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.