Calculate the standard reaction enthalpy for the followingreaction: CH4 (g) + H2
ID: 676057 • Letter: C
Question
Calculate the standard reaction enthalpy for the followingreaction:CH4 (g) + H2O (g) --> CO (g) + 3 H2 (g)
Given:
2 H2 (g) + CO (g) --> CH3OH (l) Delta H° = -128.3 kJ/mol
2 CH4 (g) + O2 (g) --> 2 CH3OH (l) Delta H° = -328.1kJ/mol
2 H2 (g) + O2 (g) --> 2 H2O (g) Delta H° = -483.6 kJ/mol
(Please note: the numbers appearing directly after elementalsymbols are subscripts, e.g. CH4 = methane, H2O = water).
Explanation / Answer
Half the secondequation: CH4+ 1/2O2 ->CH3OH H = 1/2 (-328.1) = -164.05 KJ/mol Flip the firstequation: CH3OH -> 2H2 +CO H = -(-128.3) = 128.3 KJ/mol Half and flip the third equation: H2O -> H2 +1/2O2 H = -1/2(-483.6) = 241.8 KJ/mol Final (cross out those that appear on both side): CH4 + H2O -> CO + 3H2 Add up all delta H: -164.05 + 128.3 + 241.8 = 206.05 KJ/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.