Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calculate the specific gravity of liquid from the following data: Mass of a meta

ID: 1267351 • Letter: C

Question

  1. Calculate the specific gravity of liquid from the following data:
    Mass of a metal cylinder in air                           = 56.8 gm
    Apparent mass of the metal cylinder in water = 50.3 gm
    Apparent mass of the metal cylinder in liquid = 48.7 gm
  2. Determine the specific gravity of the wooden cylinder from the following data: (The metal cylinder of question 1 was used as the sinker.)
    Mass of wooden cylinder in air                                                              = 6.9 gm
    Apparent mass of the metal cylinder and wooden cylinder in water = 45.8 gm

Explanation / Answer

1) density of water = 1 g/ml

change in mass of cylinder = 56.8-50.3 = 6.5 gm indicating volume of cylinder = 6.5/1 = 6.5ml

in case of liquid change in mass = 56.8-48.7 = 8.1gm => specific gravity of 8.1/6.5 ml = 1.246

2) mass of woden cylinder in water = 45.8 - 50.3 = -4.5 gm

let x be the mass lost in water

then 6.9-x = -4.5

x = 6.9+4.5 = 11.4 gm which is equivalent to volume of 11.4 ml of water

so wooden block has a volume of 11.4ml

specific gravity of wooden block = 6.9/11.4 = 0.605

plz rate the answer, thanks:)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote