Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calculate the specific gravity of liquid from the following data: Mass of a meta

ID: 1267285 • Letter: C

Question

  1. Calculate the specific gravity of liquid from the following data:
    Mass of a metal cylinder in air                           = 56.8 gm
    Apparent mass of the metal cylinder in water = 50.3 gm
    Apparent mass of the metal cylinder in liquid = 48.7 gm
  2. Determine the specific gravity of the wooden cylinder from the following data: (The metal cylinder of question 1 was used as the sinker.)
    Mass of wooden cylinder in air                                                              = 6.9 gm
    Apparent mass of the metal cylinder and wooden cylinder in water = 45.8 gm

Explanation / Answer

1

we know the apparent weight is given by W' = W - v*k*g


W = weight in air

where v = volume of the body and k = density of the liquid

given w' for water = 50.3*9.81

=> the weight loss = (56.8 - 50.3)*9.81 = 1000*9.81*v

find v and use this v to fing k for the liquid by

W'' - W = x*9.81*v

here W'' = 48.7

we get x as 7492 kg/m^3


= > specific gravity of liquid is s = 7492/1000 = 7.492

2

2.3 gm/cc

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote