Calculate the standard molar entropy of substance D. which has a standard meltin
ID: 895245 • Letter: C
Question
Calculate the standard molar entropy of substance D. which has a standard melting point of - 14.4 degree C and a standard boiling point of 233 degree C. The entropy enthalpy (now corrected) of fusion for D is 18.0 kJ mol^-1; assume that D has only a single solid phase. Assume that liquid D has a molar heat capacity (at constant pressure) with a temperature-independent value of 33.3 J K^-1 mol^-1, but assume that C_p.m for the solid state is given by the following equation; C_pm (in units of J K^-1 mol^-1) = 13.33 + 0.0654 (T/K) - 5.55 Times 10^-4 (T^2/K^2) above 50 K, where the K symbol refers to the kelvin unit (it is not a constant or variable), and C_p.m (in units of J K^-1 mol^-1) = c (T^3/K^3) from 0 K to 50 K.Explanation / Answer
The standard molar entropy of substance = Standard enthalpy of fusion / melting temperature
Entropy = 18 KJ / (273 -14.4) = 18000 / 258.6 = 69.60 J / K
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.