When pure sulfuric acid dissolves in water, a great deal of heat is given off. T
ID: 629512 • Letter: W
Question
When pure sulfuric acid dissolves in water, a great deal of heat is given off. To measure it, 175 g of water was placed in a coffee cup calorimeter and chilled to 10 degrees C. Then, 4.90 g of sulfuric acid, also chilled to 10 degrees C, was added and the mixture was quickly stirred. The temperature rose rapidly to 14.9 degrees C. Assume the specific heat is 4.18 J/g(degree C), and that ALL of the heat is absorbed by the solution. Calculate the heat evolved in kilojoules by the formation of the solution. Calculate the heat evoled per mole of sulfuric acid. Use n(changeH) = -(mCchangeT). Show all work for full credit!Explanation / Answer
Atomic weights: H=1 S=32 O=16 H2SO4=98 175g H2O + 49.0g H2SO4 = 224g total solution (S) 14.9C - 10C = 4.9C 224gS x 4.9degC x 4.184J/g-degC = 4592 J for formation of solution 4592J/49gH2SO4 x 98gH2SO4/1molH2SO4 = 9185 J/mole enthalpy of solution
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.