What is the vapor pressure at 75 degrees celcius of an aqueous solution prepared
ID: 629528 • Letter: W
Question
What is the vapor pressure at 75 degrees celcius of an aqueous solution prepared by the addition of 52.9 g of urea CO(NH2)2 to 178 g of water? The vapor pressure of pure water at 75 degrees celcius is 290 mmHg.Explanation / Answer
FOLLOW THIS 2 C8H18 + 25 O2 ---> 16 CO2 + 18 H2O then.. via dimensional analysis.. 1 gal gas x (3780mL / gal) x (0.78g gas / mL) x (1 mole gas / 114.2g gas) x (16 moles CO2 / 2 moles gas) x (44.02g CO2 / mole CO2) x (1lb / 453.54g) = 20. lbs CO2 ********************** easiest way is to assume a known volume or mass and calculate from there. I'm going to assume we have 1000g of solution then.. Volume solution... 1000g x (1mL / 1.05g) x (1L / 1000mL) = 0.952 L mass E.G. 1000g solution x (40g E.G. / 100g solution) = 400.g moles E.G. 400g E.G. x (1 mole E.G. / 62.07g E.G) = 6.44 moles E.G. mass H2O 1000g solution - 400.g E.G. = 600. g H2O = 0.600kg H2O moles H2O 600.g H2O x (1 mole H2O / 18.02g H2O) = 33.3 and then... molarity = moles solute / L solution = 6.44 moles / 0.952 L = 6.76M molality = moles solute / kg solvent = 6.44 moles / 0.600kg = 10.7m mole fraction E.G. = moles E.G. / total moles = 6.44 moles / (6.44 moles + 33.3 moles) = 0.162 **************************** assuming Urea and sucrose are both non volatile, pH2O = pH2O* x mole fraction H2O where.. pH2O is the vapor pressure of the water over the solution pH2O* is the vapor pressure of pure water mole fraction of course is moles H2O / total moles moles H2O = 1kg x (1000g / 1kg) x (1 mole / 18.02g) = 55.5 moles sucrose = 85.5g x (1 mole / 342.3g) = 0.250 moles Urea = 75g x (1 mole / 60.06g) = 0.125 total moles = 57.0 mole fraction H2O = 55.5 / 57.0 = 0.974 so pH2O = 17.5torr x 0.974 = 17.0 torr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.