Consider the following reaction: PbCO3 (s) --> PbO (s) + CO2 (g) A)Using data in
ID: 630796 • Letter: C
Question
Consider the following reaction: PbCO3 (s) --> PbO (s) + CO2 (g) A)Using data in Appendix C in the textbook, calculate the equilibrium pressure of CO2 in the system at 100 C. B)Using data in Appendix C in the textbook, calculate the equilibrium pressure of CO2 in the system at 490 CExplanation / Answer
Calculate the Gibbs energy of your reaction Gr(T)= G(PbO)+G(CO2)-G(PbCO3) every G can be calculated from G=H-T*S ; T= 463 K (= 190 C) Now Gr(T) = -R*T*ln Ka -> Ka = a(PbO)* a(CO2)/a(PbCO3), where a is a activity. Activities for solids = 1 -> Ka= a(CO2) is approx. p(CO2) if gas can be considered to be ideal. -> P(CO2) PbCO3(s) --> PbO(s) + CO2(g) Delta H of CO2(g) = -393.5kJ/mol Delta G of CO2(g) = -394.4kJ/mol Delta S of CO2(g) = 213.6 J/mol-K Delta H of PbCO3(s) = -699.1kJ/mol Delta G of PbCO3(s) = -625.5kJ/mol Delta S of PbCO3(s) = 131 J/mol-K Delta H of PbO(s) = -217.3kJ/mol Delta G of PbO(s) = -187.9kJ/mol Delta S of PbO(s) = 68.7 J/mol-K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.