Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A molecule of ethyl alcohol is converted to acetaldehyde in one\'s body by zero

ID: 632581 • Letter: A

Question

A molecule of ethyl alcohol is converted to acetaldehyde in one's body by zero order kinetics. If the concentration of alcohol is 0.018 mol/L and the rate constant = 6.4 A molecule of ethyl alcohol is converted to acetaldehyde in one's body by zero order kinetics. If the concentration of alcohol is 0.018 mol/L and the rate constant = 6.4 A molecule of ethyl alcohol is converted to acetaldehyde in one's body by zero order kinetics. If the concentration of alcohol is 0.018 mol/L and the rate constant = 6.4

Explanation / Answer

[ethanol](t) = [ethanol]o - kt (Zero Order)
[ethanol](3.6 h) = 0.018 M - (6.4x10^-5 M/min)(3.6 h)(60 min/h) = 0.004176 M.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote