Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Applying Hess\'s Law, calculate the delta H for the target reaction: 5C(s)+ 6H2(

ID: 633195 • Letter: A

Question

Applying Hess's Law, calculate the delta H for the target reaction: 5C(s)+ 6H2(g) --> C5H12(l). Use the following three reactions: (1) C5H12(l) + 8 O2(g) --> 5CO2 (g) + 6 H2O(l) delta H = -3505.8 kJ(2) C(s) + O2(g) --> CO2(g) delta H = -393.5 kJ(3) 2h2(g) + O2(g) --> 2H2O(g) delta H = -483.5 kJ.Show work or include as much explanation as needed for this calculation. If you just give the final answer you will not receive full credit. Round off your answer to correct number of sig. fig. Applying Hess's Law, calculate the delta H for the target reaction: 5C(s)+ 6H2(g) --> C5H12(l). Use the following three reactions: (1) C5H12(l) + 8 O2(g) --> 5CO2 (g) + 6 H2O(l) delta H = -3505.8 kJ(2) C(s) + O2(g) --> CO2(g) delta H = -393.5 kJ(3) 2h2(g) + O2(g) --> 2H2O(g) delta H = -483.5 kJ.Show work or include as much explanation as needed for this calculation. If you just give the final answer you will not receive full credit. Round off your answer to correct number of sig. fig.

Explanation / Answer

1) Flip first eq - this puts C5H12 on the product side
2) multiply second eq by 5 - this gives 5C
3) multiply third eq by 3 - this gives 6H2

The result of the above:

5CO2 (g) + 6H2O(g) ---> C5H12(l) + 8O2(g) ,........ / H = +3505.8 kJ
5C(s) + 5O2(g) --> 5CO2(g),...............................,

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote