Applying Hess\'s Law calculate the delta H for the reaction: 5C(s) + 6H2(g) = C5
ID: 728095 • Letter: A
Question
Applying Hess's Law calculate the delta H for the reaction: 5C(s) + 6H2(g) = C5H12(l). Use the following 3 reactions:1. C5H12(l) + 8O2(g) = 5CO2(g) + 6H2O(l) delta H = -3505.8 kj
2. C(s) + O2(g) = CO2(g) delta H= -393.5 kj
3. 2H2(g) + O2(g) = 2H2O(g) delta H = -483.5 kj
Explanation / Answer
5CO2(g)+6H2O(g) ---> C5H12(l)+8O2(g), Delta H= +3505.8 kJ 5C(s)+5O2(g)--------->5CO2(g), Delta H= -1967.5 kJ 6H2(g)+3O2(g)------->6H2O(g), Delta H= -1450.5 kJ Add the three revised reactions and cancel out like items (6H2O, 8O2, 5CO2). Add the three enthalpies and you have your answer. 87.8kJ is the required answe.r
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.