8/3/2018 11:59 PM 85.7/100 Calculator Periodic Table 8/1/2018 01:14 PM Gradebook
ID: 636906 • Letter: 8
Question
8/3/2018 11:59 PM 85.7/100 Calculator Periodic Table 8/1/2018 01:14 PM Gradebook Print Question 8 of 32 Map General Chemistry 4th Edition University Science Books presented by Sapling Learning What amount of energy is required to change a spherical drop of water with a diameter of 1.20 mm to four smaller spherical drops of equal size? The surface tension, ?, of water at room temperature is 72.0 mJ/m2 Number mJ Previous Give Up & View Solution C Check Answer Next-? Exit Hint Energy, ??, IS airectly relatea to Ine surace tension, ?, ana lne cnange in surace area, ??. The surface area, A, of a sphere with radius, r, is A 4TT2 The volume, V, of a sphere with radius, r, isExplanation / Answer
let radius of bigger sphere be R and that of smaller be r
R = 1.20/2
= 0.60 mm
use,
intial volume = final volume
(4/3)*3.14*R^3 = 4*(4/3)*3.14*r^3
R^3 = 4*r^3
0.60 = 4*r^3
r^3 = 0.15
r = 0.53 mm
= (0.53*10^-3) m
E = (surface tension)*4*3.14*{R^2 - 4r^2}
= 72.0*4*3.14*{0.6^2 - 4*0.53^2}*10^-6
= 72.0*4*3.14*{0.7636}*10^-6
= (6.91*10^-4) mJ
Answer : (6.91*10^-4) mJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.