8.Gigi Inc. uses a composite method for depreciation and has the following for i
ID: 2591657 • Letter: 8
Question
8.Gigi Inc. uses a composite method for depreciation and has the following for its fleet of cars, trucks and trailers for 2015
Original Salvage Estimated Depreciation
Asset Cost Value Life (Annual)
Cars $300,000 $30,000 3 $90,000
Trucks $700,000 $60,000 8 $80,000
Trailers $1,000,000 $100,000 9 $100,000
Calculate the composite depreciation rate
Calculate the composite life
Explanation / Answer
Composite depreciation rate = 2,70,000 / 20,00,000
= 13.5%
Composite life = 18,10,000 / 2,70,000
= 6.7 years
Asset Original cost Residual value Depreciable cost Estimated life Depreciation per year Cars $3,00,000 $30,000 $2,70,000 $3 $90,000 Trucks $7,00,000 $60,000 $6,40,000 $8 $80,000 Trailers $10,00,000 $1,00,000 $9,00,000 $9 $1,00,000 Total $20,00,000 $18,10,000 $2,70,000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.