8.6-1. Water Consumption and Pressure in Barometric Condenser. The concentration
ID: 701212 • Letter: 8
Question
8.6-1. Water Consumption and Pressure in Barometric Condenser. The concentration of NaOH solution leaving the third effect of a triple-effect evaporator is 50 wt %. The vapor flow rate leaving is 5670 kg/h and this vapor goes to a barometric condenser. The discharge water from the condenser leaves at 40.5°C. Assuming that the condenser can maintain a vacuum in the third effect corresponding to a saturated vapor pressure of 2.78°C above 40.5°C, calculate the pressure in the third effect and the cooling water flow to the condenser. The cooling water enters at 29.5°C. (Note: The vapor leaving the evaporator will be superheated because of the boiing-point rise.) Ans. Pressure8.80 kPa abs, W 306 200 kg water/hExplanation / Answer
Saturated temperature Ts = 2.78°C + 40.5°C = 43.28°C
From the steam table
At Ts = 43.28 °C
Saturated vapor pressure = 8.80 kPa abs
Boiling point of water = 43.28 °C
Boiling point of 50% NaOH solution = 83.3°C
BPR = 83.3 - 43.28 = 40°C
Enthalpy of solution at 83.3°C, Hs = enthalpy at 43.3°C + Cp x BPR
= 2577 kJ/kg + 1.86 kJ/kg-K x 40K
= 2652 kJ/kg
Average temperature in condenser = (40.5 + 29.5)/2 = 35°C
W/V = kg water/kg vapor = [Hs - Cp ( T2 - 0)]/Cp(T2-T1)
W/5670 = [2652 - 4.184 (40.5 - 0)]/4.184(40.5 - 29.5)
W /5670 = 54
W = 306200 kg water/h
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.