8.4 A confidence interval estimate is desired for the gain in a cicuit on a semi
ID: 2830539 • Letter: 8
Question
8.4
A confidence interval estimate is desired for the gain in a cicuit on a semiconductor device. Assume that gain is normally distribted with standad deviation o(sigma)=20
u = the mu understanding and the x has a __ above it.
A) Find a 95% CL for u when n = 10 and x=1000
B) Find a 95% CL for u when n = 25 ad x =1000
C) Find a 99% CL for u when n = 10 and x=1000
D) Find a 99% CL for u when n = 25 and x=1000
E) How does the length of the CLs computed above change with the changes in the sample size and confidence level?
Explanation / Answer
1. A confidence interval estimate is desired for the gain in a circuit on a semiconductor device. Assume that gain is normally distributed with sd.=20.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.