What concentrations of acetic acid (pKa=4.76) and acetate would be required to p
ID: 636942 • Letter: W
Question
What concentrations of acetic acid (pKa=4.76) and acetate would be required to prepare a 0.15 M buffer solution at pH 4.9 ?
Strategy
Rearrange the Henderson–Hasselbalch equation to solve for the ratio of base (acetate) to acid (acetic acid), [A?]/[HA] .
Use the mole fraction of acetate to calculate the concentration of acetate.
Calculate the concentration of acetic acid.
Step 1: The ratio of base to acid is 1.4.
Step 2: The mole fraction of acetate is 0.58, and the concentration of acetate is 0.087.
Step 3: Calculate the concentration of acetic acid.
That is, there are 1.4 molecules of acetate for each molecule of acetic acid.
Explanation / Answer
ANS)
From above information that
given pKa=4.76, pH =4.9
we know that the
Henderson Hasselbalch equation can be written as
pH= pKa+ log{[A-]/[HA]}
4.9= 4.76 + log [A-]/[HA]
0.14= log[ A-]/[HA]
[A-]/[HA] =10^0.14
[A-]/[HA] =1.4
Addition of one on both sidees give
1+[A-]/[HA] =2.4
[HA]+[A-]/ [HA] =2.4
[HA]/ {[HA-]+[A]} =1/2.4
=0.42
n2=1-n1=1-0.42=0.58
the concentration of acetate=n2*c
[Acetate]=0.58*0.15
[Acetate]=0.087 M
Concencentration of acetic acid
=0.42*0.15= 0.063 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.