The concentration of an unknown sample of sulfuric acid was determined by the me
ID: 637120 • Letter: T
Question
The concentration of an unknown sample of sulfuric acid was determined by the method used in this experiment, using two sets of titrations. In the first titration the sodium hydroxide was standardized by titrating 0.1355g of oxalic acid dihydrate (molar mass 126.07g/mole) with 25.30mL of sodium hydroxide solution. In the second titration 20.00mL of the unknown sulfuric acid solution was titrated with 22.85mL of the sodium hydroxide solution. What was the concentration of the sulfuric acid? (Show your work!!) 5.Explanation / Answer
Answer
0.0486M
Explanation
Titration 1
H2C2O4 + 2NaOH - - - - - > Na2C2O4 + 2H2O
1mol Oxalic acid react with 2moles of NaOH
No of moles of oxalic acid = 0.1355g/126.07g/mol = 0.001075
Therefore
No of moles of NaOH consumed = 2× 0.001075mol= 0.00215
Concentration of NaOH = (0.00215mol/25.30ml)×1000ml = 0.08498M
Titration 2
H2SO4 + 2NaOH - - - - - > Na2SO4 + 2H2O
1mole of Sulphuric acid react with 2moles of NaOH
No of moles of NaOH consumed = (0.08498mol/1000ml)× 22.85ml = 0.001942
0.001942moles of NaOH indicate 0.001942/2 = 0.000971moles of H2SO4
Therefore
Concentration of H2SO4 = (0.000971mol/20.00ml)×1000ml = 0.0486M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.