Review the following stoichiometry problems and their proposed solutions. Determ
ID: 637682 • Letter: R
Question
Review the following stoichiometry problems and their proposed solutions. Determine if the solutions are correct, or how to fix the solutions to make them correct.
1) Baed on the reaction 2C2H2 + 5O2 --> 4CO2 + 2H2O, when 16 mol C2H2 react with 25 mol O2, what is the theoretical yield of CO2 in moles?
Soultion: 16 <25 C2H2 is limiting reactant.
x mol CO2 = 16 mol C2H2 * 2 mol C2H2/ 4mol CO2 = 8 mol
2) If 100g S8 reacts with excess Zn, what is the theoretical yield of ZnS in grams? 8Zn + S8 --> 8ZnS
Solution: XgZnS = 100g S8 * 1mol S8/256.56 g * 8 mol ZnS/1 mol S8 * 779.60 g/1mol ZnS = 2.43 x 10^3g
3) What is the theoretical yield CaC2 in grams if 2.60 * 10^3g of CaO react with 2.60 * 10^3g C?
CaO + 3C --> CaC2 +CO
Solution:
xg CaC2 = 2.60 * 10^3g CaO * 1mol CaO/56.08g * 1mol CaC2/1mol CaO * 64.10 g/1 mol CaC2 = 2.97 * 10^3g CaC2
xg CaC2 = 2.60 * 10^3gC * 1molC/12.01 g * 1molCaC2/3 molC * 64.10g/1 mold CaC2 ...... TY is 2.97 * 10^3 g CaC2
Explanation / Answer
Ans 1
The balanced reaction
2C2H2 + 5O2 --> 4CO2 + 2H2O
From the stoichiometry of the reaction
2 mol C2H2 required = 5 mol O2
1 mol C2H2 required = 5/2 = 2.5 mol O2
16 mol C2H2 required = 2.5*16 = 40 mol O2
But we have only 25 mol O2 which is less than required 40 mol.
Limiting reactant = O2
Excess reactant = C2H2
theoretical yield of CO2 in moles
= 4 mol CO2 x 25 mol O2 / 5 mol O2
= 20 mol CO2
Similarly you can do the rest of the questions
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.