Consider a non-periodic analog signal with a frequency spectrum from 1,200 to 7,
ID: 662629 • Letter: C
Question
Consider a non-periodic analog signal with a frequency spectrum from 1,200 to 7,100 Hz. The signal has 128 possible signal levels.
A) What is the theoretical maximum bit rate of the signal?
B) Assume the signal is initially transmitted at 20 milliwatts but travels over four hops, each of which has an attenuation of -2.2 dB. What is its power when finally received?
C) Assume the one-way propagation delay for a given link the signal travels over is 0.02 seconds. A sender S transmits fixed-length packets to a receiver R over this link at 2,100 packets per second. While full, the link suffers a sudden failure. What is the minimum number of packets that can be lost, and the maximum number of packets that can be lost? (A bit that has not arrived at the receiver at the time of the cut is lost, and a packet whose last bit has not arrived at the receiver at the time of the cut is lost.)
A)
The frequancy spectrum = f = 1200 to 7100 Hz
signal level =128
Theoretical bit rate = ?
We know that
Bit rate = R = 1 / Transmission time= 1 / Tb
Transmission time = Tb = 1 / f
Tb = 1 / 1200
Tb = 0.00083 sec
Putting in the equation of bit rate
BIt rate = R = 1/ 0.00083
= 1204.8bit/sec
B)
Final power received = Pr = ?
The relationship between transmitting power Pd, receiving power Pr and attenuation (Ap)is given below
Ap = 10 log10 Pd / Pr
Putting the values
Taking anti log on both sides
Pr = 0.0333watt
Pr = 33.33m watt
C)
I think I followed A & B correct, but not sure how to approach part C.
Explanation / Answer
C) Min. number of packets that can be lost = 2100/1200 = 1.75 =2 (approx)
Max. number of packets that can be lost = 7100 / 2100 = 3.38 =3 (approx)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.